Megjött a nemrég szintet lépő Vantage kabrióváltozata is

Manapság, amikor az autós hírekben szereplő új modellek túlnyomó többsége tisztán elektromos és/vagy a SUV-ok kategóriáját erősíti, már-már felüdülés egy belsőégésű motorral felszerelt, vérbeli sportkocsi premierje – még akkor is, ha az átlagember aligha fog vele élőben találkozni az utakon. Kétségkívül ilyen a tavaly jókora frissítésen átesett Aston Martin Vantage is, amelynek a minap mutatták be hivatalosan a nyitott tetejű változatát. A könnyű megjegyezhetőség kedvéért Aston Martin Vantage Roadster névre keresztelt jármű lesz az Automeister szervizhálózat friss cikkének főszereplője.

Előtte azonban ejtsünk néhány szót a még szintén újdonságnak számító kupéverzióról is, amely tehát kicsivel kevesebb mint egy éve újult meg jelentősen. A kétajtós sportautó teljesítménye 510-ről 665 lóerőre ugrott – az Aston Martin elmondása szerint a 112 esztendős márka történében még sohasem fordult elő, hogy egy kocsi a közvetlen elődjénél 30%-kal erősebb legyen. Ezzel párhuzamosan a csúcsnyomaték is jelentősen javult, elérve a 800 Nm-t, miközben a 0-ról 100 km/-h-ra történő gyorsuláshoz szükséges idő 3,5 másodpercre olvadt.

A most világgá kürtölt Roadsterben is az eredetileg a Mercedes-AMG által kifejlesztett, 4.0 literes, ikerturbós V8-as motor kapott helyet, ennek köszönhetően a tesztek alapján képes produkálni a kupé fent említett számait. Sőt, az ígéretek alapján a 325 km/h-s végsebességéből sem vesztett az autó – bár az ilyen mértékű száguldást azért lenyitott tető mellett aligha ajánlatos kipróbálni.

Külön mérnöki bravúr, hogy a változatlan méretű (azaz 4,46 méter hosszú, 1,94 méter széles és 1,27 méter magas) kocsi a „zárt” testvérmodelljéhez képest mindössze 60 kilogrammal nyom többet (1690 kilogrammos), ami a tető mozgatásához szükséges rendszer beépítésére és egyes kulcspontok ilyenkor kötelező megerősítésére gondolva egyáltalán nem tűnik soknak. Maga a vászontető mozgatása is méltó a Vantage Roadster dinamikájához: az Aston Martinnál egyenesen a piacon jelenleg elérhető leggyorsabb megoldásról beszélnek, miután 6,8 másodperc is elég a kabrió üzemmódra történő váltáshoz. Ehhez pedig még megállni sem szükséges, az automatika ugyanis akár 50 km/h-s sebességnél is biztonságosan működik.

A hátsókerék-meghajtású, nyolcsebességes automata váltóval ellátott jármű egyébként éppen 75 évvel azután debütál, hogy a patinás brit gyártó először használta az azóta velük szinte egybeforrt Vantage nevet. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy 1950-ben a kifejezés még csak egy a DB2-höz tartozó motortuning csomagot takart, és egészen 1972-ig kellett várni arra, hogy egy önálló modell is megkapja a Vantage elnevezést.

A vállalat tervei szerint a vadonatúj Aston Martin Vantage Roadster kiszállítása már az idei esztendő második negyedévében megkezdődik, az árat azonban egyelőre nem közölték. Mindenesetre a kupévariánsért mintegy 200 ezer eurót (átszámítva kb. 82 millió forintot) kérnek, így a mindig feláras nyitható tetejű kivitel leendő tulajdonosainak várhatóan ennél valamelyest mélyebben a zsebükbe kell majd nyúlniuk.